OpinieRecente

Iurii Vitneanski: E timpul să salvăm orașul de un primar incompetent

A venit timpul ca orașul Chișinău să fie salvat de primarul Dorin Chirtoacă. În data de 19 noiembrie chișinăuienii îl vor demite pe edilul general al Capitalei. Consilierul municipal din partea PSRM, membru al consiliului de coordonare a ”Gărzii Tinere”, Iurii Vitneanski a declarat că un rol important în demiterea primarului liberal îl vor avea tinerii.

”Timp de 10 ani Capitala a avut de suferit de pe urma incompetenței și neglijenței primarului liberal, Dorin Chirtoacă. 10 ani am fost nevoiți să suportăm șantierele de construcție, murdărie și degradarea orașului nostru iubit. Puține încercări de a schimba lucrurile în bine s-au soldat cu succes, dar și aceste inițiative Chirtoacă a încercat să și le asume, deși nici de departe nu erau ale lui. Ne-au promis o Capitală europeană, în rezultat însă, vedem în fiecare zi aceste străzi, care se află în permanentă renovare, cum sunt distruse monumentele arhitecturale, lipsa planului urbanistic și apariția construcțiilor ilegale în inima Chișinăului. Despre jefuirea bugetului municipal și utilizarea ineficientă a resurselor municipale, au vorbit de nenumărate ori nu doar socialiștii, dar și experții în domeniu, cum ar fi Curtea de Conturi. Pentru a face ordine în orașul nostru vor fi necesari mai mulți ani de muncă asiduă, dar avem șanse. A venit momentul când tinerii pot să îndrepte greșeala de acum 10 ani și să creeze un altfel de viitor pentru Capitala noastră. Anume tânăra generație va juca un rol covârșitor în salvarea Chișinăului”, a declarat Iurii Vitneanski.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *